MFAHAMU MMILIKI HALISI WA KINYWAJI CHA ALIKIBA

Siku ya juzi jumapili April 29, 2018 msanii Alikiba katika sherehe ya harusi yake iliyofanyika katika Hoteli ya Serena jijini Dar es Salaam, alizindua kinywaji chake kipya kinachojulikana kama Alikiba Mofaya.

Kinywaji hicho ambacho hakina kilevi na chenye kuongeza nguvu (energy drink) kimewashangaza wengi kutokana na kuzinduliwa hafla tofauti na weni walivyotaraajia kuwepo kwa matangazo mbalimbali kabla ya uzinduzi wake.

Kutokana na uzinduzi huo, kumeibuka tetesi mbalimbali kuwa kinywaji hicho siyo mali ya Alikiba, ila yeye ni balozi tu, huku wengine wakidai kuwa Alikiba ndiye mmiliki wa kinywaji hicho.

Lakini kulingana na habari zilizopo, ni kwamba kinywaji hichi cha Mofaya kilizinduliwa nchini Afrika Kusini na DJ anayejulikana kwa jina Sabu.

Mtandao mmoja nchini Afrika Kusini uliandika

“South Africa dj and recording artist and television presenter dj sabu has created a new drinking energy known as MoFaya. Writing about new drinking on Facebook, the entertainer says# Mofaya to burn and melt all the nonsense in the fridge .skthathele .Finally a local brad is here. MoFaya has been 3 years in making , make sure you comply with the health standard and regulations .

The new drinking energy has been founded by eight South Africans,with a collective of 97 years of experience and every can sold will go towards educating a child in the region. Mofaya will take at least 100 students to university starting from 2016 and create at least 100 entrepreneur per years.”

Kufuatia ujumbe huo, watu wengi wamedhani kuwa Alikiba ni balozi tu wa kinywaji hizcho hapa nchini. Lakini katika ukurasa wa instagram wa mtengenezaji wa kinywaji hicho, Dj Sabu ameandika kuwa anafurahishwa kufanya kazi pamoja na Alikiba katika kutengeneza kinywaji hicho, na lengo lao ni kuhakikisha kuwa kinafiika katika maeneo yote ya Afrika.

 

Proud to announce our groundbreaking brand new partnership with @officialalikiba Most artists lie to their fans about their endorsement deals with foreign or white owned companies. If Africa is to grow. African artists need to stop endorsing Americans & stand on their own. We need to be industrialists. We need to partner & work together on our own African brands which we create & own ourselves. It’s rare that you find African artists NOT endorse but be business people creating proudly African brands and co owning them together as business partners. This is the first of its kind and we hope this partnership inspires & sends a positive message to all our fellow Africans that we DO NOT NEED the West for anything. We are capable of doing it on our own. Most of your favourite artists are always screaming “support local” but their actions speak otherwise. It’s my pleasure to introduce to you my new business partner KING KIBA! Our brand new partnership will see us working together to create our own manufacturing plants to introduce & distribute @mofaya_official to all the East African countries & to the rest of the African continent!

A post shared by RIPAkhumziZabalazaSiyasanga (@djsbulive) on

1468 Total Views 1 Views Today
||||| 0 I Like It! |||||
Sambaza!

Comments

comments

Show Buttons
Hide Buttons